Teknoloji

En Kullanışlı 10 Google Chrome Eklentisi

Çeviriden ekran alıntısına, gizlilikten webmaster araçlarına kadar kullanabileceğiniz en kullanışlı 10 Google Chrome eklentisi ve özelliklerini sizler için derledik.

Dünyanın en büyük arama motoru olan Google’ın tarayıcı uygulaması Chrome, dünyanın yine en çok kullanılan tarayıcılarından bir tanesidir. Google Chrome sahip olduğu birçok özelliği ile kullanıcıların ihtiyaçlarına karşılık verebilmektedir. Özellikle eklenti yükleme özelliği sayesinde tarayıcınıza dilediğiniz programı entegre ederek çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. İşte tüm özellikleri ile birlikte en kullanışlı 10 Google Chrome eklentisi.

Google Chrome Eklentileri Nasıl Yüklenir?

Google Chrome eklentilerini yükleyebilmek için Chrome Web Mağazasını açın ve arama kısmından dilediğiniz bir uygulamayı aratarak uygulamayı kolaylıkla tarayıcınıza ekleyebilirsiniz.

1. Ghosterygoogle-chrome-eklentisi

İnternette sörf yaparken kuşkusuz bizleri en çok rahatsız eden nokta gökten yağar gibi ekranımızı dolduran reklamlar olmuştur. Reklamlar her ne kadar o sitenin ana gelir kaynağı olsa da bazı web siteleri bu durumu abartarak bizleri içerikten çok reklama boğmaktadır. Ghostery eklentisi tarayıcınızdan açtığınız herhangi bir sayfadaki tüm reklamları gizleyerek daha elverişli bir internet sörfü deneyimi sunmaktadır. Ayrıca sayfa hızınızı arttırarak sayfalara erişiminizi de bir tık hızlandırmaktadır.

2. Google Translate

Translate eklentisi yabancı forum sitelerinde kolaylıkla gezinmenizi kolaylaştıran oldukça kullanışlı bir eklentidir. Gezinirken gözünüze takılan herhangi bir kelimeyi farenin sol tuşu ile seçer seçmez eklentinin logosunu belirmektedir. Bu logoya tıklayarak seçtiğiniz kelimenin anlık çevirisini görebilirsiniz.

3. Lightshot

Lightshot eklentisi internet ekranından kolaylıkla ekran alıntısı almanıza yardımcı olan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde ekran alıntılarınızı çok kısa bir sürede alarak kaydedebilir, düzenleyebilir ve saniyeler içinde paylaşıma hazır hale getirebilirsiniz.

4. DuckDuckGo

chrome-eklentisi

DuckDuckGo eklentisi sizlere tamamen özgür internet kullanım imkanı sunmaktadır. Bu eklentinin özelliği gezdiğiniz hiçbir web sayfası kayıt altına alınmıyor ve tam anlamıyla gizlilik deneyimi sunuyor.

5. WikiWand

Eğer Wikipedia’ya yolunuz çok düşüyor ve içerikleri okurken daha okunaklı bir şekilde düzenlenmiş halini hayal ediyorsanız bu eklenti tam size göre, WikiWand eklentisi popüler platformun erişime yasak olduğu günlerde erişimini kolaylaştırmakta da kullanılıyordu.

6. ToDoist

İnternette sörf yaparken sık sık not alma ihtiyacı duyuyorsanız Todoist eklentisi tam size göre, görev listesi olarak ta kullanılabilen uygulama mobil telefonunuza, tabletinize ve bilgisayarınıza yükleyerek tek hesap üzerinden entegre bir şekilde kullanılabilmektedir.

7. Turn Off The Lights

Turn Off The Lights, gece modu olmayan siteler için oldukça kullanışlı bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Oldukça kullanışlı tek tuşla her şeyi karartmanız mümkün.

8. Alexa Traffic Rank

Özellikle webmasterlar arasında oldukça popüler olan bu eklenti sayesinde internet sitelerinin dünya ve Türkiye sıralamalarını rahatlıkla görebilirsiniz. Örneğin Google’ın Dünya ve Türkiye trafik sıralaması 1’dir. Twitter’ın ise dünya sıralaması 47 iken Türkiye sıralaması 41’dir. Bu eklenti sayesinde her sitenin sıralamasına göz atabilirsiniz.

9. Web of Trustwot

Eğer bilgisayarınızın güvenliğine önem veriyorsanız Web of Trust eklentisini kesinlikle öneririz. Bu eklenti sayesinde aramalarda karşınıza çıkan sitenin güvenilirlik puanına göz atabilir, onlara puan verebilirsiniz. Eğer bir site güvenilir değilse girişte sizleri uyararak siteye devam edip, etmeyeceğinizi sizlere sormaktadır.

10. SpeedTest

SpeedTest eklentisi ile her an internet hızınızı tek bir tıkla ölçebilirsiniz. Bu eklenti Google Chrome tarayıcınızın arka planında çalışır.

Daha Fazla Göster

Recep Çolak

Recep Çolak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı