Haber

Kendini Dezenfekte Edilen Teknolojik Maske Yolda!

Son dönemde fazlaca gündemimizde olan maskeler, teknolojik alanda da bir çok markanın üzerinde durmasına sebep olmuş durumda. Çinli teknoloji üreticisi Huami, yeni bir maske tasarımı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. “Aeri” olarak isimlendirilen bu maske, N95 filtresine sahip ve bu filtreleri dahili ultraviyole ışık sayesinde kendi kendini dezenfekte ediyor. Huami’nin yeni maskesinin 6 ila 12 ay içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Kendini Dezenfekte Ediyor!
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkıp pandemi haline dönüşen koronavirüs salgını, insanların hayatlarını önemli ölçüde etkiledi. Bu bağlamda insanlar artık, maske kullanmadan evlerinden çıkamaz hale geldiler. Hal böyle olunca da hem teknoloji devleri hem de tıbbi ekipman üreticileri, daha işlevsel maske tasarımları üzerinde çalışmaya başladılar. Şimdi bu konuda yeni bir hamle, Çinli teknoloji şirketi Huami’gen geldi.

Huami, gelen bilgilere göre günümüz ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir maske tasarımı üzerinde çalışıyor ve eğer bu proje gerçek olursa, maskeler konusunda önemli bir kilometre taşı geride kalacak gibi görünüyor. Koronavirüsten korunabilmek için kullanılan geleneksel bir maskenin çıkarılabilir N95 filtrasyon kapasitesinin olması gerekiyor. Bugüne kadar üretilen maskeler, yaklaşık 1.5 ay kullanıldıktan sonra filtre özelliğini kaybediyordu. İşte Huami, tam da bu noktaya parmak basıyor ve özelleştirilebilen bir maske üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şu sıralar prototip aşamasında olan maske, “Aeri” olarak isimlendiriliyor.

Daha Fazla Göster

Recep Çolak

Recep Çolak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı